Головне меню
Пошук по сайту
 
Корисні посилання
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві повідомляє
20 березня 2017 року 09:19

 

Приховувати нещасні випадки на виробництві економічно не вигідно

«Мають місце випадки, коли роботодавці просять працівника приховати факт виробничої травми, та не надсилають повідомлення про нещасний випадок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Нерідко розслідуються випадки навіть десяти або п'ятнадцятирічної давнини. Колись людина не повідомила, що травмувалась на виробництві, а потім побачила, що наслідки все ж даються взнаки і доводиться роками лікуватись. Ось тоді вже люди задумуються та починають діяти, пишуть заяву з проханням провести розслідування і в судовому порядку встановлюється факт настання нещасного випадку. У більшості випадків заяви пишуть після звільнення з роботи або у разі дорогого лікування. Хоча буває, що звертаються й люди, що працюють, але керівник відмовляється видати акт про випадок, що пов'язаний з виробництвом (за формою Н-1).

Роботодавцю, фізичній особі-підприємцю, яка використовує найману працю, в обов'язковому порядку необхідно розслідувати обставини і причини всіх випадків травматизму, навіть при незначних мікротравмах, з двох основних причин:

1) проведення профілактики виробничого травматизму (виявлення причин настання нещасного випадку дозволяє визначити та вжити заходів щодо недопущення надалі подібних нещасних випадків. Чим більше обсяг аналізованих пригод, тим більш безпечним можна зробити виробництво;

2) соціальний захист працівника, потерпілого на виробництві (будь-який нещасний випадок і навіть мікротравма за певних умов може в подальшому призвести до стійкої втрати працездатності, якщо нещасний випадок або мікротравма були приховані, тобто не зафіксовані, працівник, що втратив працездатність, не зможе довести, що випадок стався на виробництві, і претендувати на соціальні виплати.

Відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року №1232, розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків. У п.15 вищевказаного порядку визначено 19 основних обставин, за яких комісією з розслідування нещасний випадок визнається таким, що пов'язаний з виробництвом, і складається акт за формою Н-1.

Після складання акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1, випадок вважається страховим і відділення виконавчої дирекції Фонду повністю відшкодовує витрати на лікування. У разі настання інвалідності працівника відділення також здійснює відповідні виплати та надає медико-соціальні послуги. Крім того, за рекомендацією медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) відділення може направити на санаторно-курортне лікування, адже зацікавлене у найшвидшому одужанні потерпілого, його швидшій реабілітації. Якщо на підприємстві стається випадок зі смертельним наслідком, то відділення зобов'язується виплатити компенсацію рідним потерпілого. Крім того, виплачується допомога на кожного утриманця загиблого. Поховання потерпілого теж здійснюється за рахунок відділення, незалежно, хто хоронить загиблого - підприємство чи рідні.

Хоча всі компенсаційні виплати проводить відділення, але чомусь мають місце непоодинокі випадки, коли керівники підприємств приховують нещасні випадки. Адже існує багато нюансів, і в кожному випадку потрібно підходити індивідуально. До прикладу, є вищестоящі організації, які не хочуть псувати собі імідж. Відповідно вимагають від підприємств, які їм підпорядковуються, приховувати нещасні випадки на виробництві. А є роботодавці, які просто бояться перевірок стану охорони праці. Виходячи з вищесказаного, роботодавцю, фізичній особі-підприємцю, яка використовує найману працю, не слід приховувати нещасний випадок, який стався з його працівником у процесі виконання ним трудових обов'язків, адже економічно не вигідно брати на себе відшкодування шкоди, заподіяної працівникові, та в разі виявлення прихованого нещасного випадку, або надання несвоєчасного повідомлення про нещасний випадок згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення на роботодавця буде накладено адміністративний штраф.

Що ж можна порадити роботодавцям та інженерам з охорони праці, щоб нещасних випадків на виробництві не було або ж звести їх до мінімуму? По-перше, потрібно проводити постійні інструктажі та навчання. Звертати увагу на людський фактор. Частіше нагадувати працівникам про можливу небезпеку, бо якщо людина стоїть роками за одним робочим місцем, до прикладу верстатом, вона до нього звикає, роботу виконує автоматично. Тобто стає своєрідним придатком до механізму. І якщо працівнику не нагадувати про небезпеку, він просто не помічає її, через те стається непоправиме.

Тож, шановні керівники підприємств, дбайте про безпеку своїх працівників, не приховуйте нещасні випадки. Зрозуміло, що їх неможливо уникнути зовсім, але можна їм запобігти. Вчасно повідомляйте про випадки травматизму та професійні захворювання. Адже на чашах вагів не можуть бути одночасно імідж фірми та людське життя. У будь-якому випадку покалічене життя травмованого працівника або його смерть вплине на репутацію підприємства чи організації».

 

Мясоєдова М.С., страховий експерт з охорони працівників відділення виконавчої дирекції Фонду в м. Рубіжному

 


Офіційні сайти
Статистика
зараз на сайті: 1
переглядів: 4
візитів сьогодні: 916
візитів всього: 586341