Головне меню
Пошук по сайту
 
Корисні посилання
Реформування системи забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації
7 грудня 2011 року 12:04

 

У нелегкий час криз важко  живеться всім, але є категорії осіб, яким скрутніше ніж іншим.  Проблеми із здоров’ям у інвалідів потребують додаткових зусиль та витрат.  Держава  взяла на себе обов’язок щодо підтримки таких громадян. Це зафіксовано у законодавстві України   з   питань   соціального захисту інвалідів, яке  ґрунтується  на Конституції України і складається з  законів України «Про основи соціальної захищеності інвалідів  в  Україні», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», «Про державні соціальні стандарти і державні  соціальні гарантії»,  «Про  соціальні послуги» та інших нормативно-правових актів.
     Діяльність держави  щодо  інвалідів  виявляється  у створенні правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних  умов  для  задоволення  їх    потреб    у  відновленні  здоров'я,  матеріальному   забезпеченні,    посильній  трудовій та громадській діяльності.

Соціальний захист інвалідів з боку держави полягає у  наданні грошової допомоги, засобів пересування, протезування, орієнтації і сприйняття інформації, пристосованого житла, у встановленні  опіки або стороннього догляду. 
    Особи з обмеженими фізичними можливостями  для  досягнення  і   підтримання   соціальної   і матеріальної  незалежності,  трудової  адаптації  та  інтеграції в суспільство потребують відновлення та компенсації  порушених або    втрачених   функцій   організму,   усунення  обмежень   їх життєдіяльності. На це спрямовані  реабілітаційні заходи щодо інвалідів, види яких  визначені Державною   типовою   програмою   реабілітації інвалідів як медичні,  фізичні,  психологічні, професійні,  трудові,  соціальні,  психолого-педагогічні та фізкультурно-спортивні.
 Основними формами реабілітаційних заходів є:
- надання реабілітаційних послуг;
- забезпечення технічними  та  іншими  засобами   реабілітації,
виробами медичного призначення;
- матеріальне забезпечення.

Для кожного окремо інваліда  реабілітаційні заходи визначаються медико-соціальною експертною комісією в індивідуальній програмі реабілітації (ІПР). З метою їх отримання   інвалід повинен звернутися з письмовою заявою до органу, вказаного у програмі як виконавець. Для отримання медичних послуг – до медустанов,  трудових – міського центру зайнятості, фізкультурно-спортивних – відділу молоді та спорту,  всіх інших - управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Так, станом на 01.12.2011 на обліку в УПСЗН перебуває близько 3 тис. осіб з обмеженими фізичними можливостями, з яких  154 особи є інвалідами по зору, 31 - по слуху та 127 - пересувається в інвалідних візках. Для них особливо важливим є питання забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.

Щорічно при формуванні державного і місцевих бюджетів визначаються видатки на реалізацію індивідуальних програм реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів. Разом з тим,  останніми роками спостерігається тенденція щодо зменшення обсягів фінансування за загальнодержавною програмою державного бюджету   «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації».  За таких умов щорічно збільшується черговість на отримання засобів реабілітації, що спричиняє соціальну напруженість серед інвалідів.

Так, при потребі на 2011 рік у 341 одиниці технічних засобів реабілітації (ТЗР) отримано лише 23 одиниці. Протягом року інвалідам видано 60 одиниць ТЗР (в т. ч. отриманих у попередні роки): 24 інвалідні візки, 13 засобів спілкування та обміну інформацією (мобільні телефони, тифломагнітофони, озвучені годинники),  18 малих засобів реабілітації (палиці, милиці, ходунки) та 5 меблів (столи і парти). У зв’язку з недостатнім надходженням ТЗР станом на 01.12.2011 потреба зросла і складає 452 одиниці ТЗР: 1 інвалідний візок, 151 засіб для спілкування та обміну інформацією, 294 малих засобів реабілітації та 6 меблів.  При цьому, з 2009 року до УПСЗН не надходять палиці, тактильні палиці, озвучені годинники, милиці. На черзі для забезпечення милицями інваліди перебувають з 2007 року, палицями і ходунками – з 2009 року.

Разом з тим, на залишку в УПСЗН є 27 ТЗР, які не замовлялись і яких ніхто не потребує за визначенням ІПР (візки дитячі, подушки для сидіння, милиці дитячі, стійки-парти, стілець різнорівневий, стілець, що складається).

Така ситуація із забезпеченням ТЗР склалася у всіх районах області. Тому, за окремими клопотаннями, із залишків УПСЗН Брянківської міської ради  на наше місто перерозподілено 4 тактильні тростини, а до Головного УПСЗН Луганської облдержадміністрації повернуто 5 візків малогабаритних,  потреби в яких у нашому місті не було.
 Отже, в  Україні вже давно назріла необхідність реформування системи забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації з метою впровадження передового досвіду європейських країн, які відійшли від оптових закупівель засобів реабілітації у виробників.

Міністерство соціальної політики України підготувало проект змін до законодавства в частині врахування індивідуальних потреб кожної людини при виготовленні та забезпеченні ТЗР. Основною метою законопроекту є виключення зі сфери державної закупівлі через процедуру конкурсних торгів технічних та інших засобів реабілітації, які закуповуються Фондом соціального захисту інвалідів в порядку, визначеному Законом України «Про здійснення державних закупівель». Законопроект спрямований на розв'язання конфлікту законодавчих норм, на виконання яких, з одного боку, державні інституції повинні сформувати державне замовлення, провести процедури закупівлі технічних та інших засобів реабілітації і забезпечити ними інвалідів, а, з іншого боку, інваліди мають право безпосередньо обирати підприємство для отримання протезно-ортопедичних послуг, на якому за результатами індивідуального обстеження буде оформлене індивідуальне замовлення, визначено тип технічного засобу реабілітації та його фактичну вартість.

Закон України «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» (щодо забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виготовленими за індивідуальним замовленням) ухвалено 270 голосами і 29.11.2011 направлено на підпис Президенту України.

 В умовах чинного законодавства інвалід не має права самостійно обрати собі, наприклад, візок та його виробника, оскільки їх закуповують на тендерах на основі узагальнених пропозицій інвалідів. Виходить так, що людина користується одним візком, а в результаті тендеру їй нададуть не такий самий візок, а аналог, який може бути значно гірший за технічними характеристиками, мати гіршу якість. Але за рахунок більш прийнятної ціни цей виріб виграв тендер.

Новий закон, розроблений Міністерством соціальної політики, кардинально змінює цю ситуацію і дозволяє не лише підвищити ефективність державної допомоги інвалідам, але й уникнути   корупції при проведенні тендерних процедур.  Інваліди будуть забезпечуватися засобами реабілітації за індивідуальною заявкою, а держава буде надавати грошову допомогу на придбання цих засобів, перераховуючи кошти підприємствам, які виконали заявки інвалідів.
  Перехід до персоніфікованого забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації за індивідуальною заявкою згідно із особистими потребами є необхідним кроком для реалізації державних гарантій та посилення соціальної підтримки осіб з інвалідністю.

 Розширену інформацію з даного питання зацікавлені особи можуть отримати після набрання чинності змінами до законодавства у спеціалістів управління праці та соціального захисту населення особисто за адресою: каб. № 9, вул. Руденка, 7 або телефонами: 52107, 54363.
 
        


          УПСЗН 


Офіційні сайти
Статистика
зараз на сайті: 2
переглядів: 11
візитів сьогодні: 979
візитів всього: 585049